Strona Główna · Przetargi · Formularze i wnioski · Uchwały Rady Gminy · Szkoły ·
Biuletyn
BIP
Nawigacja
Strona Główna

Start
Gazetka Lokalna
Kategorie Aktualności

Urząd
Urząd Gminy
Przetargi
Przetargi - PUK Raciechowice
Konkursy
Deklaracje podatkowe
Formularze i wnioski
Rachunki bankowe
Nieruchomości - ogłoszenia różne
Zapytania ofertowe
Ogłoszenia i nabory
Rada Gminy
Uchwały Rady Gminy
Struktura Urzędu Gminy
Zarządzenia Wójta Gminy

Gmina
Położenie
Agroturystyka
Sadownictwo
Szkoły
Straż Pożarna
Parafie
Zabytki
Katalog Firm
Oferty Inwestycyjne
Ochrona Środowiska
Postępowania w sprawie ustalenia lokalizacji celu publicznego
Postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

ŚDS
Informacje

GOPS
Ogłoszenia i nabory

Dodatki
Publikacje
Galerie Zdjęć
Download
Linki

Kontakt
Szukaj
Kontakt
Numery Telefonów
Adresy E-mail
Stop Przemocy
Stop Przemocy
Euroregion Tatry
Beskid Art Deco
Telewizja Powiatowa iTV
Przetargi
Fundacja ARTS
Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Kursy walut
Kursy walut w MyBank.pl
Notowanie z 2019-11-19
0.05%
3,8786
0.10%
4,2928
0.05%
3,9113
0.04%
5,0238
Znajdź nas na Facebook'u
Środowiskowy Dom Samopomocy

Środowiskowy Dom Samopomocy w Zegartowicach

Istnieje od grudnia 2005 roku. Dom jest placówką pobytu dziennego, przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych intelektualnie upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i lekkim (gdy osoba z lekkim stopniem niepełnosprawności intelektualnej ma sprzężone zaburzenie), przy tym mających poważne trudności w życiu codziennym, osób chorych psychicznie ( wskazujących zaburzenia psychotyczne), osób wskazujących inne zakłócenia czynności psychicznych , które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej , zaliczane są do zaburzeń psychicznych, które nie wymagają leczenia szpitalnego bądź opieki stacjonarnej. Jest placówką o zasięgu ponad lokalnym.

Środowiskowy Dom Samopomocy zajmuje jedno ze skrzydeł budynku Szkoły Podstawowej z oddzielnym wejściem. Środowiskowy Dom Samopomocy mieści się na parterze, z uwagi na fakt, że naszymi pensjonariuszami są osoby niepełnosprawne (osoby z upośledzeniem umysłowym, zaburzeniami psychicznymi oraz dysfunkcjami narządu ruchu). Budynek został odpowiednio wyremontowany i dostosowany do potrzeb naszych pensjonariuszy. Zlikwidowane zostały wszelkie bariery architektoniczne, łazienki przystosowane są do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich.

Obecnie w Środowiskowym Domu Samopomocy znajdują się takie pomieszczenia jak kuchnia – będąca jednocześnie pracownią kulinarną, jadalnia, szatnia, ubikacje, łazienka, pokój do indywidualnego poradnictwa oraz dwie pracownie: pracownia rękodzieła i pracownia plastyczna. Kuchnia wyposażona jest w podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego. Pracownia rękodzieła i plastyczna wyposażone są w niezbędny sprzęt: stoły, krzesła, regały i tablice do prezentacji prac oraz materiały terapeutyczne tj. farby, kredki, bloki, gips modelowy, szydełka, przybory do szycia itp. tutaj użytkownicy mogą rozwijać swoje zainteresowania plastyczne oraz uczą się wykorzystywać różne metody malowania, rysunku, zdobienia, haftu itp.

Celem działalności naszego Domu jest zapobieganie społecznej izolacji osób niepełnosprawnych i z zaburzeniami psychicznymi, podnoszenie umiejętności w zakresie samodzielnego funkcjonowania w życiu społecznym i rodzinnym, aktywizacja do podejmowania ról i zadań umożliwiających funkcjonowanie w życiu, zapewnienie wsparcia w trudnych sytuacjach i decyzjach życiowych, edukacja rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych, współpraca z nimi.

Zadaniem Środowiskowego Domu Samopomocy jest: zapewnienie rehabilitacji społecznej uczestnikom, inspirowanie powstawania grup wsparcia i wzmacnianie więzi społecznych w środowisku, zapewnienie psychologicznej i psychiatrycznej opieki zdrowotnej, prowadzenie zajęć terapeutycznych odpowiednich do możliwości oraz zainteresowań uczestników, zapewnienie bezpieczeństwa na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy oraz opieki w czasie pobytu w placówce, integrowanie uczestników ze środowiskiem poprzez współpracę ze szkołami i innymi ośrodkami.

Podstawowym zadaniem Środowiskowego Domu Samopomocy jest przede wszystkim podtrzymywanie w dobrej kondycji psycho-fizycznej (pomimo istniejącej choroby) i rozwijanie umiejętności użytkowników niezbędnych do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia. Realizujemy to poprzez: terapie zajęciowe , treningi oraz poradnictwo psychologiczne. Terapia zajęciowa jest to jedna z form aktywizacji Pensjonariuszy naszego Domu. Jej zadaniem jest leczenie i usprawnianie za pomocą określonych czynności, zajęć i pracy. Oddziałuje ona ogólnie na sprawność fizyczną i psychiczną jednostki. Daje każdemu możliwość i szansę wyrażenia siebie, swoich zdolności i umiejętności. W naszym Ośrodku terapia zajęciowa prowadzona jest w terapiach: rękodzielniczej, krawieckiej, tkackiej, plastycznej, kulinarnej, ceramicznej.

Terapia zajęciowa jest jedną z form aktywizacji Pensjonariuszy naszego Domu. Jej zadaniem jest leczenie i usprawnianie za pomocą określonych czynności, zajęć i pracy. Celem terapii jest poprawa stanu zdrowia fizycznego i psychicznego pensjonariuszy. Oddziałuje ona ogólnie na sprawność fizyczną i psychiczną jednostki. Daje każdemu możliwość i szansę wyrażenia siebie, swoich zdolności i umiejętności. W naszym Ośrodku terapia zajęciowa prowadzona jest w terapiach: plastyczno-rękodzielniczej, krawieckiej, kulinarnej. Prowadzona jest również kulturo-terapia oraz zajęcia z socjoterapii.

Pracownia plastyczno-rękodzielnicza prowadzona przez instruktora terapii zajęciowej jest miejscem, w którym wiele osób „wydobyło” swoje ukryte talenty. Tutaj uczestnicy mogą korzystać z takich przyborów jak kredki ołówkowe, woskowe, farby plakatowe, gips modelowy, kolorowych kartonów, bibuły, kolorowych włóczek. Tutaj uczestnicy malują obrazy, wyklejają przygotowane obrazki bibułą. Powstają obrazy malowane pastelem suchym lub olejnym, malowane farbami: akwarelowymi, plakatowymi, czasami olejnymi. Wykonywane są również prace z papieru (kwiaty, ozdoby, torebki, kartki okolicznościowe), z masy papierowej (figury, naczynia) oraz piękne okolicznościowe kompozycje z kwiatów. Uczestnicy przygotowują elementy ozdobne z masy solnej (ozdobne bransoletki, korale, wisiorki, obrazki, ramki, lampiony), jak również z nasion, roślin i produktów spożywczych – powstają piękne obrazy.

Do zadań kadry terapeutycznej należy wszechstronna diagnoza rozwoju psychoruchowego oraz zaburzeń zachowania, jak najwcześniejsze, wieloprofilowe, nowoczesne usprawnienie rozwoju psychoruchowego oraz kompensacja zaburzonych czynności tak aby podopieczny mógł jak najpełniej i jak najbardziej samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie zgodnie z jego możliwościami psychofizycznymi, Instruktorzy terapii zajęciowej przez prowadzenie treningu zawodowego i terapię zajęciową przygotowują pensjonariuszy Środowiskowego Domu Samopomocy do ponownej adaptacji w środowisku oraz podjęcia dalszej nauki poprzez: systematyczne wdrażanie do obsługi w czynnościach dnia codziennego, kształtowanie nawyków higienicznych i kulturalnych, dbanie o wygląd zewnętrzny, kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w zespole, rozwijanie samodzielności i aktywności społecznej, ćwiczenia sprawności manualnej, uczenie słownego komunikowania się z otoczeniemKontakt
Urząd Gminy
Raciechowice


32-415 Raciechowice 277

tel: (012) 37-25-201
fax: (012)37-25-200

wojt@raciechowice.pl

Wójt Gminy - Marek Gabzdyl:
tel. kom. 607 916 519

Numery rachunków bankowych
Polska - Słowacja
Ankieta 2017 - Informacja - Uchwała Antysmogowa
INFORMACJA - SOLARY I FOTOWOLTAIKA
fotowoltanika
PUK Raciechowice
PUK Raciechowice
Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych
Raciechowice Sp. z o.o.

32-415 Raciechowice 197
(Dawny budynek RSP)

www.pukraciechowice.pl

Menu


Strona główna
Oferta
Ceny i stawki opłat
Schemat organizacyjny
Druki do pobrania
Przetargi
Konkurs
Przetargi
Przetargi
Raciechowice - film
GOPS Raciechowice
Przetargi
Karta Dużej Rodziny
Przetargi
Gospodarka odpadami
Partnerstwo
Wybory i Referenda
PUK Raciechowice

Informacje dotyczące Wyborów i Referendów

Menu

Wybory Uzupełniające do Rady Gminy Raciechowice- 28.02.2016 r.
Wybory Parlamentarne 2015
Referendum - 06.09.2015
Wybory ławników 2016 - 2019
Wybory do Izb Rolniczych 2015
Wybory uzupełniające do Rady Gminy Raciechowice 2015
Wybory Prezydenta RP 2015
Wybory Sołeckie 2015
Program usuwania azbestu
Certyfikat
Gmina Fairpaly 2009
BOK PGNiG

Usuwanie eternitu
Przetargi
Projekt PO IG 8.3
OBECNI w SIECI - Internet socjalny dla mieszkańców gminy Raciechowice
Beskid Wyspowy
Odkryj Beskid Wyspowy
Drogi
Przetargi
Kancelaria Radcy Prawnego
Kancelaria Radcy Prawnego Paulina Hans-Bielut
Covenant of Mayors
Szkoła Muzyczna
Przetargi
Wybory Sołeckie 2013
Przetargi
Partnerstwo
Partnerstwo
Zobacz koniecznie
Beskid Art Deco
Beskid Art Deco
Fundusze Europejskie
Agencja Rynku Rolnego
Partnerstwo
Konsultacje Społeczne 2015
Przetargi